ZLATÉ SRDCE pre Valentínu: Anorexia ju takmer pripravila o život, teraz pomáha vlastným projektom


VALENTÍNA SEDILEKOVÁ (21) si v istom období svojho života začala zamieňať vlastnú hodnotu s extrémnou štíhlosťou. Mala len 15 rokov, ale stavy úzkosti a pocit, že je tučná, sa objavili už oveľa skôr. Už ako malé dievča, ktoré práve začalo chodiť na základnú školu, si začalo schovávať bruško a silno ho zaťahovať opaskom. Počas dospievania sa toto jej "nezdravé" vnímanie ešte viac stupňovalo.

Valentína sa paradoxne, ale veľmi intenzívne začala zaujímať o zdravé stravovanie a chudnúť. Okolie jej snahu ocenilo, pochválilo, že výborne vyzerá, čo ju bohužiaľ len podporovalo v domnienke, že musí urobiť ešte viac, aby bola so sebou spokojná. Prepadla ortorexii, neskôr anorexii a bulímii. Choroba ju napokon ohnala až k pokusu o samovraždu.

Z úplného dna sa potrebovala odraziť a preto vymyslela projekt Chuť žiť. Určený je pre všetkých, ktorí bojujú s poruchou príjmu potravy. Pre tých, ktorí veria, že aj z tohto ochorenia, ktoré trápi najmä dušu, je možné sa vyliečiť.

Ako hovorí Valentíka, poruchy príjmu potravy nie sú voľbou a ako spoločnosť by sme sa mali viac zamerať na ich prevenciu.

Vypočujte si jej príbeh. Aj keď si možno myslíte, že sa vás netýka ... pretože "je ľudské byť ľudským". 

Valentínka nás na rozhovor pozvala k sebe domov. Bolo nám s ňou príjemne, aj keď téma, o ktorej sme sa rozprávali, nám miestami spôsobovala zimomriavky.

 

Každý mesiac darujeme jednému výnimočnému človeku vytesané srdce zo zlata z limitovanej edície, ktoré pre Rádio Jemné vytvorila dizajnérka šperkov a brúsička kameňov Mia Čopíková. Mia tvorí šperky na mieru podľa príbehov jednotlivých ľudí.

​Viete o niekom, kto si zaslúži ZLATÉ SRDCE? Dajte nám o ňom vedieť!