Ak môžete, darujte krv! Toto sú dôvody


Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nás vyzýva, aby sme išli darovať krv!

Zdroj: www.pixabay.com

Podľa Národnej transfúznej služby (NTS) SR je pre obdobie leta typické, že počet darcov životodarnej tekutiny klesá. Na druhej strane, v letnom období je krv veľmi potrebná, kedže sa častejšie zraníme a pribúda aj počet dopravných nehôd. 

Darcovia sa po novom nemusia objednávať na presne určený čas. Odberové pracoviská fungujú počas pracovných dní od 7-mej do 14-tej, v utorok je čas predĺžený až do 17-tej. Stále však platí, že darcovia môžu využiť aj možnosť objednať sa na termín.

Darovať krv môže človek, ktorý za ostatných 14 dní nebol v zahraničí alebo v úzkom kontakte s osobou, ktorá sa zo zahraničia vrátila. Všetky odberové pracoviská dodržiavajú prísne bezpečnostné opatrenia v súvislosti so zabránením šírenia ochorenia COVID-19.

Darovať krv treba prísť:

  • oddýchnutý
  • vyspaný
  • najedený (určite nie nalačno) 

Ako by mali vyzerať raňajky pred odparovaním krvi? Odporúča sa dopriať si niečo ľahké, sacharidové, ovocie alebo zeleninu, určite nie mliečne výrobky. Dôležitý je aj pitný režim v podobe čistej vody, čaju alebo ovocných štiav. 24 hodín "pred" si treba upraviť stravovací režim, vylúčiť mastné aj vyprážané jedlá a aspoň 8 hodín pred darovaním krvi nefajčiť. 

Zdroj: TASR