Táto slávna herečká má už 70 ROKOV! Tomu neuveríte...


Americkú herečku Kirstie Alleyovú si fanúšikovia pamätajú z úspešnej komediálnej série Pozri, kto to hovorí, alebo zo sitkomov Na zdravie či Veronika. Kirstie Alley, držiteľka cien Emmy a Zlatého glóbusu, bude mať v utorok 12. januára 70 rokov.

Zdroj: instagram/kirstiealley

Kirstie Alley, celým menom Kirsten Louise Alley, sa narodila 12. januára 1951 v meste Wichita v americkom štáte Kansas v rodine majiteľa drevárskej spoločnosti. O budúcu herečku a jej dvoch súrodencov sa starala prevažne matka, ktorá bola v domácnosti.

Po skončení strednej školy študovala v 70. rokoch minulého storočia na Štátnej univerzite v Kansase, kde bola poslucháčkou fakulty umenia. Po skončení štúdia sa venovala bytovému dizajnu. V rokoch 1970-1977 bola vydatá za Roberta Alleyho, ktorého priezvisko nosí dodnes.

Koncom 70. rokov odišla do Kalifornie a túžila sa presadiť v Hollywoode. V roku 1981 jej však zomrela matka, čo na dlhší čas výrazne poznačilo jej osobný život. Napriek životnej kríze v roku 1982 ako herečka debutovala v sci-fi filme Star Trek II: The Wrath of Khan (Star Trek II: Khanov hnev, r. Nicholas Meyer).

S úspechom sa stretlo aj jej účinkovanie vo výpravnom historickom seriáli z dôb americkej občianskej vojny s názvom North and South (Sever a Juh, 1985), v ktorom si zahrala po boku známeho herca Patricka Swayzeho.

Predstavila sa aj v komédii Summer School (Letná škola, r. Carl Reiner, 1987), alebo v akčnom trileri Shoot to Kill (Smrť v pätách, r. Roger Spottiswoode, 1988) v hlavnej úlohe so Sidney Poitierom.

Väčšina filmových fanúšikov si však Alleyovú spája najmä s vydarenou komédiou Look Who's Talking (Pozri, kto to hovorí, r. Amy Heckerlingová, 1989). Snímka zarezonovala vďaka postave malého Mikeyho a jeho nápaditému monológu, ktorý počujú iba diváci. Mikeyho atraktívnej slobodnej mamičke v podaní Alleyovej sekundoval John Travolta v úlohe taxikára Jamesa.

Zdroj: instagram/kirstiealley

Film sa dočkal aj dvoch pokračovaní: Pozri, kto hovorí 2 (1990) a Pozri, kto hovorí 3 (1993). Pod druhé pokračovanie sa režisérsky podpísala tiež režisérka Amy Heckerlingová, ale trojku nakrútil Tom Ropelewski.

V 90. rokoch Alley účinkovala v televíznej dráme David's Mother (Dávidova matka, r. Robert Allan Ackerman, 1994), kde si zahrala matku postihnutého chlapca. Za presvedčivé podanie si vyslúžila opäť cenu Emmy (1995).

Zdroj: instagram/kirstiealley

Talentovaná herečka neušla pozornosti ani legendárnemu režisérovi Woodymu Allenovi, ktorý ju obsadil do svojej komédie Deconstructing Harry (Pozor na Harryho, 1997).

Okrem úspechov sprevádzali herečku aj problémy s nadváhou. Koncom roku 2002 výrazne pribrala, čo bulvárne média nie vždy korektne komentovali. Alleyovú to však neodradilo a v roku 2004 sa pustila do odvážneho televízneho projektu s názvom Fat actress (Tučná herečka), v ktorom opisovala svoje zážitky z obdobia, keď výrazne naberala na váhe. Jednotlivé príbehy sa nakrúcali podľa jej denníkov, ktoré si pravidelne písala. Dávku sebavedomia a humoru predviedla aj vo svojej knihe Lose your ass and regain your life (Stratiť zadok a získať späť život, 2005).

Zdroj: TASR