Maratón legendárnej rozprávky v Nemecku: Popolušku odvysielajú najmenej 19-krát!


Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Vianočné sviatky sa nielen u nás, ale napríklad aj v Nemecku nezaobídu bez pozerania legendárnych rozprávok. Bezpochyby medzi ne patrí aj "Popoluška". Film Tri oriešky Popolušku, ktorý vznikol v československej a východonemeckej koprodukcii ešte v roku 1973, sa nemecké televízie chystajú odvysielať najmenej 19-krát! Toto číslo však vôbec nemusí byť definitívne.
Nemecké noviny a webové portály už zverejnili prehľad vysielacích časov aj staníc, kedy a kde si bude možné počas sviatkov kultovú rozprávku pozrieť. Prvýkrát ju odvysiela verejnoprávny kanál ARD v nedeľu 29-teho novembra. Poslednýkrát v stredu 6-teho januára 2021 bavorská televízia BR. 
Na Štedrý deň (24.12) ju do svojho programu zaradilo až 6 nemeckých televízií. 
Režisér Václav Vorlíček natočil rozprávku aj na vodnom hrade Švihov na Klatovsku a na zámku Moritzburg v blízkosti Drážďan. Hlavné úlohy zveril dvojici Libuše Šafránková a Pavel Trávniček, ktorá si získala "vianočné srdcia" niekoľkých nemeckých generácií. Nemci sú známi tým, že sa neutíchajúco zaujímajú nielen o "Popolušku" ako film, ale aj o novinky zo života jej hercov. Tamojšie médiá si nenechali utiecť ani nedávne životné jubileum "Princa" Trávnička, ktorý na konci októbra (26.10) oslávil okrúhlych 70 rokov. 
Možno vás bude zaujímať: 
  • Film mal premiéru 1.11.1973.
  • Princ (Pavel Trávniček) sa na začiatku natáčania bál svojho koňa. Popoluška (Libuše Šafránková), ktorá vyrastala na dedine, mala s jazdením bohaté skúsenosti.
  • Princov hlas bol predabovaný, pretože sa filmárom nepáčil jeho silný brnenský prízvuk.
  • V rozprávke neprišlo o život ani jedno zviera.
  • Pôvodne sa mala rozprávka odohrávať v letnom období. Scenár sa na poslednú chvíľu zmenil a Popoluške už nestihli prešiť garderóbu. V záverečnej scéne preto mrzla v tenučkých šatách. Vonku bolo mínus 21 stupňov.
  • Herečka Dana Hlaváčová prijala úlohu zlej Dory aj napriek tomu, že v scenári bolo napísané, že je škaredá. 
  • Princ a Popoluška sa v rozprávke ani raz nepobozkali.

Zdroj: ČTK; YouTube