Máte radi hudobné dokumenty? V jednom sa objaví aj legendárny MIRO ŽBIRKA!


Do kín sa dostane v polovici júla.

Meno Mira Žbirku, ktorému roky hovoria Meky, poznajú vďaka jeho hitom všetci. Jeho skutočný život však len málokto. Podobá sa skvelej piesni, má strhujúci príbeh, tempo, emócie a aj prekvapenia.

Intímny filmový pohľad na hudobný a životný príbeh Mira Žbirku bude mať v novom dokumente MEKY slovenskú premiéru 16-teho júla 2020.

Režisér Šimon Šafránek, držiteľ Českého leva a ďalších cien, ho s Mekym nakrúcal celý minulý rok v Prahe, Bratislave a Londýne. Kombináciou spevákovej otvorenej spovede, súčasných záberov a unikátneho archívneho materiálu vznikol energický filmový portrét, ktorý predstavuje populárneho speváka úplne otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti a v nečakaných súvislostiach aj s humorom.

„Snažili sme sa urobiť filmový portrét, aký tu ešte nebol. Bez sentimentu a pátosu, skôr s humorom. Svieži a pravdivý. S hlasnou hudbou a hlavne, čo najviac úprimný, emocionálny a ľudský," objasnil režisér filmu Šimon Šafránek.

Film MEKY rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. O tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty. O tom, čo všetko stretlo Mekyho Žbirku od chvíle, keď prvýkrát zobral do rúk gitaru, až do momentu, keď svoj život poodhalil filmárom. O ceste rockera s dlhými vlasmi, britského elegána s okuliarmi, či bez, ktorý už pred osemnástkou hrával ako nájomný muzikant v zahraničí, zažil stratu brata, vyhadzov z kapely, ale aj davy fanúšikov, slávu a hudobné triumfy. O tom, ako prežíval odchod do ústrania aj veľký návrat. A aj o tom, ako sa vyrovnal s haváriou blízkej osoby, či s nástrahami všemocnej komunistickej strany v časoch socializmu.

„Sledovali sme ho takmer rok. Pripadá mi, že žije vo svojom vlastnom svete, kde hlavnú úlohu hrá hudba. Stále si pospevuje, pohmkáva. Má svojský a veľmi nákazlivý zmysel pre humor," povedal o nakrúcaní Šafránek.

Čo všetko prežil muž, ktorý napísal piesne Biely kvet, Atlantída, Co bolí to přebolí, Múr našich lások, 22 dní, Nespáľme to krásne v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Len s ňou, Možno sa ti zdá a ďalšie? Kto je Meky? A aký je? Na tieto otázky hľadá odpoveď dokument MEKY. 

Zdroj: PR SPRÁVA; YouTube