Tip na večer: Do kín mieri životopisný film Havel!


Jednu z hlavných úloh si v ňom zahrá Anna Geislerová.

Zdroj: www.teraz.sk

Do slovenských kín prichádza životopisný film s názvom HAVEL.

Podľa jeho tvorcov je to príbeh o Václavovi Havlovi, ako o jednej z najvýraznejších postáv československej histórie z disidentského obdobia, keď ešte nebol slávnou osobnosťou.

Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989, diváci ho môžu v kinách vidieť oddnes (30. júla).

"Portrét štátnika nečakajte," tvrdí režisér Slávek Horák. Film sa podľa neho sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého stojí zároveň vzťah s manželkou Olgou.

Scenár k filmu vznikal tri roky, mnohé dramatické momenty vychádzajú zo skutočných udalostí, niektoré sú výsledkom autorskej predstavivosti. "Havel je hraný film, nie učebnica. Ako hovoria všetci veľkí rozprávači, nikdy nenechajte stáť fakty v ceste dobrému príbehu," zdôraznil režisér, ktorý je spoločne s Rudolfom Suchánkom aj autorom scenára.

Václava Havla vo filme stvárňuje aktuálny držiteľ ceny Thálie Viktor Dvořák. "Čítal som, pozeral som si záznamy, pýtal som sa ľudí, ktorí Václava Havla zažili. Okrem toho som doma pred natáčaním ráčkoval," prezradil Dvořák.

Olgu Havlovú hrá vo filme česká herečka Anna Geislerová. "Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo to zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu," skonštatovala.

Výraznou postavou filmu je tiež Havlov kamarát, herec Pavel Landovský, ktorého stvárnil Martin Hofmann. V ďalších úlohách sa predstavia Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer či slovenský herec Adrian Jastraban

Film Havel natočil režisér Slávek Horák, ktorého predchádzajúca snímka, Domáca opatera, reprezentovala Českú republiku na prestížnych Oscaroch.

Zdroj: TASR