Prísny zákaz, s ktorým nesúhlasia: Rusi si nebudú môcť na balkóne zapáliť cigaretu!


Viete si predstaviť, že by také nariadenia platilo na Slovensku?

Zdroj: www.unsplash.com

Od 1. októbra si fajčiari v Rusku nebudú môcť zapáliť cigaretu na balkóne. 

Prísny zákaz je súčasťou nových protipožiarnych opatrení, ktoré zaviedlo ruské ministerstvo kvôli mimoriadnym situáciám. 

Podľa nových pravidiel bude zakladanie "otvoreného ohňa", za ktorý sa podľa ruských úradov považuje aj fajčenie, ale aj "len" zapálenie zápalky, zakázaný na balkónoch obytných domov, v obytných priestoroch internátov a hotelov. Stopku dostalo aj grilovanie kebabov a pálenie sviečok.

Za porušenie nových protipožiarnych predpisov bude previnilcom hroziť pokuta do výšky 3-tisíc rubľov (cca 42 eur) a v prípade, že niekto len tak zahodí zapálenú cigaretu, ktorá spôsobí požiar, bude mu hroziť trestné aj stíhanie.

Zákaz začne platiť zajtra a podľa BBC bude mať v Rusku vážne následky. Tamojšie veľké mestá sú totiž  plné výškovými budovami, pričom väčšina fajčiarov, ktorí v nich žijú, si cigarety vychutnávajú práve na svojich balkónoch. BBC predpokladá, že len málo z nich bude ochotných obliecť sa a zbehnúť po schodoch len pre to, aby si vonku zapálili cigaretu.

Nahnevaní sú aj komentátori ruských médií či tamojší užívatelia sociálnych sietí. "Aký má zmysel mať balkón, ak tam nemôžete fajčiť?" napísal komentátor portálu Tjournal.

"Zakázať ľuďom fajčiť na ich balkónoch je nezmyselné. Vláda jednoducho ľuďom zakazuje, aby používali svoj majetok," píše v jednom z príspevkov na Twitteri.
  

Zdroj: TASR