Nádych histórie v Múzeu oravskej dediny


Na Orave je nielen dobre, ale aj zdravo. A keď k tomu pridáte aj kus histórie zažitej na vlastnej koži, máte zaručene dokonalý pocit.

Zdroj: shutterstock.com

V nádhernom prostredí v oblasti Roháčov sa nachádza Múzeum oravskej dediny, skanzen, kde história číha z každého rohu. Keď sa budete po ňom prechádzať, spoznáte viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry. Tie sú situované v niekoľkých celkoch a pripomínajú časti Oravy. 

Určite vás poteší vodný mlyn, plátennícky mangeľ, olejáreň, hrnčiarska pec či tradičná krčma. Vybavenie domov, zvieratá alebo záhrady s kvetmi a plodinami dotvárajú autenticitu niekdajšieho života. 

Aby ste naozaj precítili nádych histórie, môžete sa stretnúť aj s remeselníkmi, ktorí svojimi šikovnými rukami udržiavajú slovenské remeslá stále živé. Príjemné stretnutie bolo s drotárom. Vtipne a výstižne vás poinformuje o unikátnom slovenskom remesle a ukáže spôsob práce s drôtom.

Každý rok v máji a júni sa múzeum intenzívnejšie venuje aj žiakom a študentom. Programom Zahrajme sa ako kedysi majú možnosť spoznať rôzne slovenské remeslá a vyskúšať si ich techniky. 

Históriou si v prítomnosti pripravujeme budúcnosť.