Left branding
Right branding

Vreckové pre deti: 3 eurá na týždeň. Málo alebo veľa?

Vreckové pre deti: 3 eurá na týždeň. Málo alebo veľa?

Odborníci tvrdia, že nerozhoduje suma, ale spôsob míňania.

Otázkou okolo detského vreckového sa skôr alebo začne zaoberať každý rodič. Odborník na osobné financie, Peter Juroš, hovorí: „S finančnou výchovou treba začať už od ranného detstva, vlastné vreckové by mal mať už prváčik. Dobrou príležitosťou, ako začať hospodáriť s peniazmi sú napríklad aj prázdniny u starých rodičov.“

Pravidelné vreckové má aj výchovné výhody – deti pri ňom pochopia hodnotu peňazí, učia sa správne hospodáriťstávajú sa samostatné.  

Dôležitú úlohu v tomto smere zohráva, čo dieťa vidí doma. Deti sa totiž učia pozorovaním a väčšinu návykov preberajú od rodičov. „Cieľom je, aby deti pochopili hodnotu peňazí a naučili sa rozumne hospodáriť,“ vysvetlil odborník.

„Vlastnými peniazmi získavajú sebavedomie, pocit slobody a samostatnosti, čo je najlepšia príprava na dospelosť,“ myslí si Juroš.

Optimálny vek na vlastné peniaze začína s nástupom do prvej triedy. S výškou vreckového to pritom netreba preháňať. „Do veku šesť rokov vreckové ešte neodporúčam, predškolák si peniaze ako také ešte neuvedomuje. No výška vreckového by sa mala zvyšovať s pribúdajúcim vekom. Malým školákom vo veku od sedem do desať rokov stačí suma od jedného do troch eur na týždeň, starším deťom 3 až 5 eur na týždeň a týždenné vreckové pre stredoškoláka do 10 eur. Všetko však závisí od finančnej situácie v rodine.“    

Výdavky ako školné, strava, cestovné, mobil či oblečenie zabezpečuje rodič. Vreckové by malo slúžiť na pokrytie drobných osobných výdavkov dieťaťa.  

Rady na záver:

Nevychovávajte dieťa tak, že mu zadržíte vreckové, strácate tak jeho dôveru. Vreckové mu patrí, aj keď sa nespráva vhodne.

Nemotivujte dieťa peniazmi, aby sa lepšie učilo, učí sa pre seba.

Neodmeňujte ho finančne za domáce práce. Nabudúce vám doma nepomôže, pokiaľ mu nezaplatíte.

Zdroj: PR SPRÁVA

Photo: pixabay.com

Ďakujeme za vaše názory

Stiahni si Appku a nalaď sa na rockovú vlnu kedy sa Ti zachce

Stiahnite si aplikáciu a počúvajte Jemné aj v mobile

Aplikácia rádia Jemné je dostupná v App Store a Google Play.

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Zobraziť viac informácií Rozumiem